Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Beszámoló a Magyar Köztársaság Országgyûlésének a határon túli magyarokra vonatkozó politikai feladatok végrehajtásáról, különös tekintettel a Magyar Állandó Értekezletre, 2000. II. 4.

 

A magyar külpolitika fõbb kérdései, különös tekintettel a határon túli magyarságra

 

A magyar külpolitikában 1990-ben kialakult három fõ cselekvési irány között sikerült helyreállítani az egyensúlyt. Az euro-atlanti integráció, a regionális együttmûködés és a nemzetpolitika vonatkozásában a legfõbb kérdésekben külpolitikai egyetértés áll fenn a parlamenti pártok között, amit a MÁÉRT záródokumentumának elfogadása is tükröz. Az integráció számos vonatkozásban érzékenyen hat a regionális politikára, azon belül a nemzetpolitikára. Ezen belül az egyik legfontosabb a schengeni kérdéskör, amelynek ismertetésére és megvitatására a MÁÉRT-en és annak szakbizottsági keretein belül mód nyílt. A szomszédsági kapcsolatok és a nemzetpolitika relációját tekintve számos alkalommal léptünk fel az egyensúly kimunkálása érdekében. Olyan szimbolikus események említendõk itt, mint a párkányi híd, vagy az aradi szoborcsoport kiszabadulása, vagy olyan tényleges együttmûködést is tükrözõ területek, mint a Szlovéniával létesítendõ vasúti összeköttetés, vagy a horvátországi újjáépítésben való együttmûködés. Az új minõségû szomszédsági kapcsolatok nem csupán a magyar külpolitika vívmányai, hanem a szomszédos országokban bekövetkezett belpolitikai fordulatok (Szlovákia, Románia) is nagymértékben befolyásolták. Az ezekben az országokban bekövetkezett belpolitikai fordulat kockázatai nem múltak azonban el, pl. a Romániából érkezõ hírek szerint az idei év belpolitikai eseményei komolyan próbára tehetik a magyar-román kapcsolatrendszert, és így a romániai magyarság és Magyarország kapcsolattartását is.

 

A régió helyzetét áttekintve, országonként a legfontosabb események kerülnek kiemelésre.

 

Jugoszlávia - Vajdaság

 

A magyar kormány kezdetektõl különleges aktivitást fejtett ki a Délkelet-Európai Stabilitási Egyezmény céljainak megfogalmazásában és magvalósításában. A Stabilitási Egyezmény elsõ fontos rendezvénye a szegedi konferencia volt, ahol a szerb ellenzéki önkormányzatok vezetõi találkozhattak a Stabilitási Egyezményben részt vevõ kormányok, intézmények, nyugat-európai önkormányzati szervezetek képviselõivel. A magyar kormány is csatlakozott a szegedi önkormányzat által tett alapítványhoz. Az így létrehozott másfélmillió dolláros alap az ellenzéki szerb önkormányzatokat hivatott segíteni, különös tekintettel a humanitárius segítségnyújtásra. A "szegedi folyamat" azért is fontos, hogy mutassa Magyarország elkötelezettségét a magyar-szerb viszony jövõje iránt. Magyarország továbbra is komoly szerepet kíván játszani a Stabilitási Paktum munkájában, ez év elsõ felében a demokrácia és az emberi jogok kérdésével foglalkozó munkaasztal társelnöki tisztjét töltjük be.

 

A magyar külpolitika határozottan kiállt a vajdasági magyar pártok egységes, hármas autonómia-koncepciója mellett, s azon dolgozunk, hogy ehhez kellõ nemzetközi támogatást szerezzünk. A nyugati közvéleménytõl érkezett sok pozitív visszajelzés közül is kiemelkedik az amerikai szenátusnak az a törvényjavaslata, amelynek egy cikkelye a vajdasági magyarok által kidolgozott koncepció támogatására szólítja fel az amerikai kormányzatot.

 

Hasonlóan más országokhoz, a szerbiai rendszerváltást követõen is a két ország kapcsolatát új alapokra kell helyezni. Ennek feltétele azonban a vajdasági magyarság helyzetének megnyugtató rendezése.

 

Románia - Erdély

 

A magyar kormány üdvözli és támogatja az erdélyi történelmi egyházak kezdeményezését egy alapítványi egyetem létrehozására. A romániai magyarság megmaradásának alapvetõ feltétele a Románián belüli anyanyelvû oktatás teljes spektrumának megteremtése. Azoknak a fiataloknak a többsége, akik Magyarországon végzik el az egyetemet, soha nem tér vissza szülõföldjére. Továbbra sem mondtunk le az állami magyar egyetem létrehozásáról, de látjuk, hogy ennek megteremtését még adminisztratív akadályok késleltetik. A magyar kormány ezért támogatja az ez évi költségvetésben 2 milliárd forinttal az alapítványi egyetemet.

 

Az erdélyi magyarságnak kell meghatároznia, milyen felsõoktatási struktúrát kíván létrehozni. Mindenképpen olyan szakok és tudományágak tanítását kell azonban elõsegíteni, melyek az erdélyi magyarságot képessé teszik arra, hogy a 21. századi kihívásokkal a szülõföldjén tudjon eredményesen szembesülni.

 

A szabadságharc 150. évfordulóján kiszabadult Szabadság-szoborcsoport nemcsak az erdélyi magyarság, hanem Magyarország felé is gesztus értékû volt.

 

A magyar kormány üdvözli az EU Bizottságának ajánlását, hogy az Európai Unió kezdje meg a csatlakozási tárgyalásokat Romániával.

 

Szlovákia - Felvidék

 

Szlovákia euro-atlanti integrációját is elõsegítendõ: Magyarország kezdeményezte a Visegrádi Együttmûködés élénkítését. A kétoldalú kapcsolatok az elõzõ kormányok alatt létrejött történelmi mélypontokról elmozdultak, ennek egyik jele a párkányi híd újjáépítésérõl kötött megállapodás.

 

A kisebbségek hivatali nyelvhasználatáról szóló törvény elfogadásának módja azonban azt jelzi, hogy a magyarellenes reflexek mélyek a politikai életben. Ígéretet kaptunk arra, hogy a magyarság jogos követeléseinek teljesítésére más törvények nyelvhasználati fejezeteiben fog sor kerülni.

 

Nyugtalanságra ad okot a Szlovákiában napirenden levõ közigazgatási reform, illetve a régiók kialakítása. Egyes tervek szerint az új közigazgatási határok hátrányosan osztanák meg a magyarok által többségben lakott területeket, csökkentve ezáltal érdekérvényesítési lehetõségeiket. Aggodalmunknak a lehetséges fórumokon hangot adunk, de a kormány lehetõségei e tekintetben korlátozottak.

 

Ukrajna - Kárpátalja

 

A magyarság a legrosszabb anyagi körülmények között Kárpátalján él. Tavaly hatalmas árvíz sújtotta az ott élõket, akiket a magyar kormány tényleges segítségnyújtással próbált támogatni.

 

Kiemelt támogatást nyújt a magyar kormány a beregszászi fõiskolának, és komoly forrásokkal segíti kb. 12.000 ember termõföldhöz jutását - elõsegítve ezáltal a kárpátaljai magyarok szülõföldön való megmaradását.

 

A magyar-ukrán kapcsolatokban szimbolikus jelentõségû lenne, ha 2000. nyarán sikerülne felavatni a vereckei emlékmûvet, amelynek építése 1996-ban félbeszakadt.

 

Újabb nehézségként könyvelhetõ el, hogy Ukrajnában megszûnt az az állami bizottság, amely a kisebbségekkel kapcsolatos ügyeket koordinálta, és ezáltal a döntések a hivatali hierarchia alacsonyabb szintjén történnek a közeli jövõben.

 

Horvátország

 

A háborúban lerombolt Duna-menti magyarlakta területeken a magyar állam jelentõs felelõsséget és terhet vállalt az újjáépítésbõl. A kopácsi és a kórógyi templom, az újbezdáni és vörösmarti mûvelõdési ház újjáépítése, az eszéki magyar oktatási és mûvelõdési központ megnyitása, valamint a horvát és magyar elektromos rendszer összekötése komoly eredménynek számítanak.

 

Szlovénia

 

Szlovénia feltehetõleg Magyarországgal együtt válik az Európai Unió tagjává, így a schengeni követelmények a szlovéniai magyarok számára nem nehezítik az anyaországgal való kapcsolattartást.

 

A Zalaegerszeg-Muraszombat vasútvonal közös újjáépítése, illetve a lendvai mûvelõdési ház, magyar kulturális központ létrehozása számítanak a legfontosabb eredményeknek.

 

Nyugati magyarság

 

Nincs lényegi változás az ausztriai és az Európában, illetve a tengerentúlon élõ magyarok helyzetében. A nyugati magyarság körében növekszik az igény az anyanyelv és az identitás megõrzését szolgáló anyaországi szolgáltatások iránt. Elsõ lépésként az Apáczai Csere János Közalapítvány tíz tanárt képez ki szórvány-oktatói munkára, és közülük ötnek finanszírozza egy éves külföldi oktatói munkája részbeni költségeit.

 

Az államigazgatási módosítások értékelése, a HTMH szerepe

 

1998 óta a HTMH felügyelete a kormány hivatalba lépése után a Miniszterelnöki Hivatalból átkerült a Külügyminisztériumba, a külügyminiszter felügyelete alá. Ezt a felügyeleti jogot a politikai államtitkár gyakorolja. Ugyanakkor a Hivatal közjogi státusza nem változott, továbbra is országos hatáskörû szervként funkcionál. A Külügyminisztériummal való együttmûködés tapasztalatai pozitívak. Az oda-vissza áramló információ mennyisége számottevõen megnõtt, a hivatal a diplomáciai csatornákon keresztül is információhoz juthat. A HTMH elnöke rendszeresen részt vesz a KÜM vezetõi értekezletein. Élõ munkakapcsolat van a KÜM és a HTMH területi és funkcionális fõosztályai között. Folyamatban van a HTMH számítógépes apparátusának bekapcsolása a KÜM információs rendszerébe.

 

A belsõ szervezeti változások (Jogi és Koordinációs Fõosztály létesítése, gazdasági ügyekért felelõs elnökhelyettes kinevezése) beváltották a hozzájuk fûzött reményeket. 1999 folyamán a Kárpátaljával kapcsolatos megnövekedett feladatok szükségessé tették önálló területi fõosztály szervezését.

 

A tárcaközi koordinációs munka hatékonyságának növelésére alapvetõen új lehetõséget nyitott, hogy a miniszterek, illetõleg a minisztériumok feladat- és hatáskörérõl szóló kormányrendelet feladatul szabta meg minden miniszter számára a kormányprogramban foglaltak tárcáját érintõ, határon túli magyarokra vonatkozó részének végrehajtását. A kormányrendelet alapján mind a tizenhárom tárcánál kijelöltek a határon túli magyar ügyekért felelõs szervezeti egységeket, illetve személyeket, akik a HTMH koordinálásában együttmûködnek. Az Oktatási Minisztériumban és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában fõosztály mûködik, de az Ifjúsági és Sportminisztérium is hamarosan külön munkatársat bíz meg a határon túli magyar ügyek koordinálásával.

 

Összességében, a Határon Túli Magyarok Hivatalának közigazgatásba való beágyazottsága, határon túli magyarok kérdéskörének megjelenítése a magyar államigazgatásban sokkal hatékonyabbá vált, sokkal érdemibb lett a szaktárcák ez irányú munkája. Mindez lehetõvé tette a Határon Túli Magyarok Hivataláról szóló 1992-es kormányrendelet érvényre juttatását, amely egyik legfontosabb feladatként a kormányzati munka koordinációját határozta meg a hivatal számára.

 

A Magyar Állandó Értekezlet

 

A Határon Túli Magyarok Hivatalának egyik legfõbb feladata a határon túli magyar szervezetekkel való kapcsolattartás. Arra törekszünk, hogy a jövõben is folyamatos, napi partneri kapcsolatot tartsunk a határon túli magyar kisebbségi vezetõkkel, tiszteletben tartva autonómiájukat.

 

A kapcsolattartás területén alapvetõen új fejezetet nyitott a Magyar Állandó Értekezlet 1999. februári megalakulása. E politikai konzultációs fórum létrejöttét a határon túli magyar szervezetek erre irányuló egyértelmû elvárásai mellett az tette lehetõvé, hogy a korábbi magyar-magyar csúcstalálkozókon teljes konszenzus alakult ki a parlamenti párok és a kormányzat képviselõi között abban, hogy a magyar-magyar kapcsolatokat intézményesíteni szükséges.

 

Az Országgyûlés 26/1999. (III. 26.) OGY határozata üdvözölte a MÁÉRT megalakulását és felkérte a Kormányt a MÁÉRT mûködési feltételeinek biztosítására, a feladatok megfogalmazására és a végrehajtás mechanizmusának kidolgozására. A Kormány az 1079/1999. (VII.7.) kormányhatározatban intézkedett a feladatok végrehajtását szolgáló szakértõi bizottságok létrehozásáról. Ennek nyomán hat szakértõi bizottság alakult. A bizottságok elnökei a területileg illetékes tárcák államtitkárai, helyettes államtitkárai, illetõleg az oktatási tárca estében miniszteri biztos. A titkársági munkát és egyben a tevékenység koordinálását a HTMH munkatársai végzik. A bizottságokat a kormány szakértõi, a MÁÉRT-ben résztvevõ határon túli magyar szervezetek és a magyarországi parlamenti pártok által delegált szakértõk alkotják. 1999 szeptemberében és októberében a bizottságok megtartották alakuló ülésüket, meghatározták munkarendjüket és a legsürgõsebbnek ítélt feladatokat. A szervezeti kérdéseken túl a bizottságok többségében konkrét kérdéseket is megtárgyaltak és megszülettek az elsõ, tartalmilag is értékelhetõ eredmények.

 

Ezután került sor a MÁÉRT második, 1999, november 11-12-ei ülésére, ahol Orbán Viktor miniszterelnök, Martonyi János külügyminiszter, Németh Zsolt politikai államtitkár és Szabó Tibor a HTMH elnöke elõadásait követõen a szakbizottságok elnökei beszámoltak az addig elvégzett munkáról. Az ülésen - a februári találkozóhoz hasonlóan - részt vettek a parlamenti képviselettel rendelkezõhatáron túli magyar szervezetek, a magyar kormány és a magyar parlamenti pártok képviselõi.

 

Az EU Integrációs Szakértõi Bizottság elnöke (Dienes-Oehm Egon, a Külügyminisztérium Integrációs Államtitkárságának helyettes vezetõje), arról adott tájékoztatást, hogy a Bizottság állandó témájaként fogja vizsgálni a következõ kérdésköröket: a közép-kelet-európai régió integrációs folyamatának általános helyzete, különös tekintettel az Európai Unióval folyó csatlakozási tárgyalásokra, illetõleg mindezek hatása a határon túli magyarságra; a külsõ határok ellenõrzése; vízumpolitika; regionális együttmûködés. E témákon felül a Bizottság - érintve a más szakértõi bizottságok kompetenciáit - a következõ kérdéseket is napirendjére tûzi: az állampolgársági politika, ide értve a határon túli magyarok jogállására vonatkozó kérdéseket is; bevándorlás-politika és letelepedés; menekültügy; a határon túli magyarok Magyarországon történõ munkavállalásának kérdései.

 

Az Állampolgársági és Önkormányzati Szakértõi Bizottság elnöke (Kontrát Károly politikai államtitkár, BM) beszámolt arról, hogy az alakuló ülésen elkezdték a "határon túli magyar" jogi fogalmának körvonalazását. A "határon túli magyar" jogi fogalmának definiálása során a bizottsági tagok több fogalmi elemet javasoltak: így indítványozták a nyelvismeret, a származás, az egyházi nyilvántartás felvételét a definíció elemei közé.

 

A kettõs állampolgárságról különbözõ volt a jelenlévõk véleménye. Voltak olyan álláspontok, melyek kívánatosnak tartották a magyar állampolgárság biztosítását a határon túli magyarok számára. Más álláspontok szerint a többes állampolgárság ügyét nem kell összekapcsolni a határon túli magyarok jogállásának kérdéskörével.

A Szakértõi Bizottság következõ ülésén folytatni fogják a tanácskozást e kérdésekrõl, és meghívják a téma szakértõit is.

 

A Gazdasági Szakértõi Bizottság elnöke (Fónagy János politikai államtitkár, GM) beszélt a Bizottság által kidolgozott ajánlásokról, amelyeket a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok intenzívebbé tétele céljából fogalmaztak meg a Kormány számára.

Az alakuló ülésen áttekintették Magyarország közvetlen szomszédaival fenntartott kereskedelmi kapcsolatait. Ezekkel a határon túl élõ magyarok zömét magukban foglaló országokkal a gazdasági kapcsolatfejlesztés természetes és kiemelt célja a magyar kormány stratégiájának.

A Szakértõi Bizottság résztvevõi úgy ítélték meg, hogy a gazdasági kapcsolatok intenzívebb fejlesztése lehetõséget teremt a magyar nemzeti kisebbség gazdasági helyzetének javítására. A gazdasági együttmûködés fejlesztésében különös hangsúlyt kap a határon átnyúló regionális együttmûködés. E kapcsolatok fejlesztését erõsítheti a magyar vállalkozók mûködõtõke-kivitelének fokozása.

 

Az Oktatási Szakértõi Bizottság elnöke (Gál András Levente miniszteri biztos, OM) beszámolt arról, hogy az alakuló ülésen konkrét javaslatok születtek a határon túli magyar oktatásügy fejlesztéséhez kapcsolódó feladatokra vonatkozóan.

A határon túli magyar oktatási, kulturális, tudományos mûhelyek az egyetemes magyar tudományosság részei, ezért célfeladat megmaradásuk, illetve fejlõdésük elõsegítése.

A fenti cél érdekében a következõ ajánlásokról született egyetértés a Bizottság ülésén:

- a határon túli magyar oktatást (tudományosságot) támogató magyarországi háttérintézmények, szervezetek mûködési hatékonyságának megvizsgálása,

- a határon túli magyar tudományos és oktatási intézményrendszer kataszter jellegû feltérképezése azzal a céllal, hogy egy olyan adatbázis álljon a rendelkezésre, amely alkalmas az oktatási, tudományos intézmények, mûhelyek térképének a felrajzolására, és amely megoldja a folyamatos gondozás, frissítés problémáját,

- kutatási program indítása az emberi erõforrások helyzetének összehasonlító vizsgálatára a határon túli magyarság körében.

 

A Kulturális Szakértõi Bizottság elnöke (Várhegyi Attila politikai államtitkár, NKÖM) tájékoztatott arról, hogy a Bizottság átfogó, a határon túli irodalomra, mûvészetekre, közgyûjteményekre, közmûvelõdésre, a mûkedvelõ mozgalmakra stb. kiterjedõ elemzések elkészítését tûzte ki célul, amelyek alapján pontosan megfogalmazza majd a magyar kultúra és annak intézményrendszere fejlesztésének fõ, javasolt irányát. Ugyancsak elhatározták egy intézményi kataszter felállítását.

 

A Szociális és Egészségügyi Szakértõi Bizottság elnöke (Õry Csaba politikai államtitkár, SZCSM) beszámolójában a határon túli magyarokat érintõ munkajogi, foglakoztatáspolitikai, egészségügyi és társadalombiztosítási vonatkozású mechanizmusok alapos elõkészítésének szükségességét hangsúlyozta.

A Bizottság egy egészségügyi és egy foglalkoztatáspolitikai munkacsoport megalakítását határozta el. Egyetértettek abban, hogy az egyik legaktuálisabb kérdés a határon túli magyarok magyarországi gyógykezelésének a megoldása.

Megállapították, hogy minden konkrét intézkedésnél számolni kell a költségvetés teherbíró képességével és a magyar társadalom toleranciájának jelenlegi szintjével, valamint óvakodni kell a meggondolatlan lépésektõl, túlzott várakozások felkeltésétõl.

A Magyar Állandó Értekezlet Zárónyilatkozatot fogadott el, amelyben megemlékezik a Szent-István-i államalapítás és a kereszténység felvételének ezeréves évfordulójáról. Az euro-atlanti integrációval összefüggésben üdvözölték Magyarország NATO- tagságát. valamint az EU Bizottságának arra vonatkozó javaslatát, hogy Romániával és Szlovákiával is kezdõdjenek meg a csatlakozási tárgyalások.

 

A MÁÉRT második ülése egyértelmûen kiállt a három pillérû vajdasági autonómia-modell mellett és felszólította a vajdasági magyarok képviselõit, hogy ellentéteiket háttérbe szorítva törekedjenek a vajdasági magyar közösség és az összmagyarság általános érdekeinek képviseletére.

 

A határon túli magyarok helyzetében beállt javulást lehetõvé tevõ körülmények alakultak ki néhány szomszédos államban, azonban a meglévõ pozitív elmozdulás (pl.: párkányi híd újjáépítésérõl szóló megállapodás, aradi Szabadság-szobor kiszabadulása stb.) ellenére itt is egy sor aggodalomra okot adó esemény (szlovákiai kisebbségi nyelvhasználatról szóló törvény, romániai nacionalista hullám stb.) történt.

A résztvevõk történelmi jelentõségûnek tartották az önálló erdélyi magyar egyetem létrehozását célzó magyarországi támogatás tervezését a 2000. évi költségvetési tervben.

 

A MÁÉRT második ülése tanúbizonyságot tett arról, hogy alapvetõ nemzeti ügyekben szükséges és megteremthetõ a magyarországi parlamenti pártok és a határon túli magyar parlamenti képviselettel rendelkezõ szervezetek valamint a nyugati magyarság képviselõi közötti nemzeti konszenzus. A határon túli magyarok magyarországi jogállásáról szóló törvényi szabályozás szükségességének konszenzusos elfogadása fontos lépést jelent a magyar-magyar integráció szimbolikus és gyakorlati megvalósítása felé.

 

Ugyanakkor a határon túli magyarok magyarországi jogállásáról szóló törvény elõkészítése igen bonyolult feladat, éppen ezért szükség van arra, hogy a MÁÉRT szakértõi bizottságai nagy részt vállaljanak ebben a munkában.

 

A résztvevõk felszólalásaiból egyértelmûvé vált, hogy a szakértõi bizottságok létrehozását, mûködésük megkezdését a Magyar Állandó Értekezletet, mint a párbeszéd intézményesülését, nagy jelentõségû eseményként értékelik Magyarországon és a határon túli magyarok köreiben egyaránt.

 

A határon túli magyarság anyagi támogatása

 

A kormányprogramnak megfelelõen a Kormány jelentõsen növelte 1999-ben a határon túli magyar közösségek anyagi támogatását. Ennek megfelelõen a "kisebbségi koordinációs keret" 83 M Ft-ra (1998-ban 25 M Ft) az Illyés Közalapítvány rendelkezésére álló keretösszeg 817,9 M Ft-ra (1998-ban 506 M Ft) növekedett. Kis mértékben csökkent az Új Kézfogás Közalapítvány költségvetési támogatása, tekintettel arra, hogy a támogatási rendszer bizonyos mértékû átalakítása volt napirenden 1999-ben, és a térségbe induló gazdasági segítség komplex áttekintését kellett elvégezni. A növekedés az igényekhez képes kisebb mértékû volt, hiszen pl. az Illyés Közalapítványhoz 1998-ban beérkezõ 1940 pályázattal szemben 1999-ben októberig 2892 pályázatot nyújtottak be. Az 1998. évi 1182 pályázattal szemben 1999-ben 1358 pályázatot támogatott a közalapítvány.

 

Az Illyés Közalapítvány rendelkezésére álló összeg növekedése lehetõvé tette, hogy az oktatási és kulturális intézményfejlesztés területén stratégiai beruházásokat finanszírozzon. Az 1999. évi növekvénybõl megemelt mintegy 400 M Ft központi keret 47 %-a infrastrukturális beruházásokra ment, 40 %-át intézményfejlesztésre, intézmények mûködtetésére, 13 %-a rendezvények, kiadványok finanszírozására fordították.

 

Fenntartottuk és a jövõben is fenn kívánjuk tartani az alkuratóriumi döntési rendet annak tudatában, hogy a felelõsséget a jövõben is a központi kuratóriumnak kell viselnie. Megvizsgáljuk a kétszintû rendszer további decentralizálásának lehetõségét: három szintûvé fejlesztését azáltal, hogy a rendelkezésre álló pénz egy részének odaítélésére a helyi közösségek képviselõibõl álló testületek tegyenek javaslatot.

Az Új Kézfogás Közalapítvány, amely 1999-ben 302,3 M Ft-tal gazdálkodott, szintén új stratégiával indul 1999-ben. Az eddigi magas mûködtetési költségek, elaprózott támogatások és szûk körben való ismertség korlátain kívánt változtatni. A szervezet költségtakarékos mûködtetésének bevezetése, a kapcsolatok felvétele a hazai és határon túli szakmai szervezetekkel, valamint az új prioritások meghatározása úgy tudták átalakítani a támogatás mechanizmusát, hogy kisebb támogatások helyett inkább a háttér megteremtése, a források felkutatása, az információhoz jutás biztosítása került elõtérbe. Hangsúlyt helyez a közalapítvány a térítés mentes alapszolgáltatásokra, makro- és mikroprogramok finanszírozási lehetõségeire. Magyarország európai integrációs elõnyeit felhasználva információt és tapasztalatot továbbít a határon túli magyar vállalkozók felé. A korszerû ismeretekkel rendelkezõ határon túli magyar vállalkozói középosztály létrejöttét tudja ezáltal segíteni. A közalapítvány stratégiai céljai közé tartozik még a határon túli magyar vállalkozások mûködési feltételeinek javítása, versenyképességük növelése, az adott ország és Magyarország közötti gazdasági kapcsolatok erõsítése, a tudás és technológiai transzfer, valamint az addicionális források bevonásának elõsegítése. A közalapítvány egyik legjelentõsebb programja a kárpátaljai föld és mezõgazdasági vagyonprivatizációs program, melynek célja, hogy az ukrajnai törvényes keretek lehetõségével élve segítse a kárpátaljai magyarságot földtulajdonhoz juttatni.

 

Az 1998. évi 1162/1998. (XII.17.) sz. határozat hozta létre az Apáczai Közalapítványt a határon túli magyar oktatásért. A közalapítvány célja a határokon túl élõ magyar közösségek és a szórványmagyarság felsõoktatásának, szakképzésének és pedagógus-továbbképzésének elõsegítése és támogatása.

 

A közalapítvány 1999-ben 500 M Ft-al gazdálkodott. Múlt évi tevékenységük során a rendelkezésükre álló összeg teljes lekötése megtörtént, s a kapott támogatás 90 %-a két nagy programra (infrastrukturális fejlesztés és háttérintézmény kialakítás) fordítódott. Az intézményrendszer szempontjából meghatározó lehet a nagyváradi Sulyok István Református Fõiskola, a komáromi Kálvin János Teológiai Akadémia, a Kárpátaljai Magyar Tanítóképzõ Fõiskola támogatása. Ezeknek az intézményeknek a támogatásával az alapintézmények létrehozásának alapelvét segíti a közalapítvány.

 

A fenti két közalapítványon túl más forrásokból is nyílt támogatási lehetõség a határon túli magyarok számára. A szociális és karitatív célokat szolgáló Mocsáry Lajos Alapítvány és az egészségügyi ellátásra szakosodott Segítõ Jobb Alapítvány szervesen egészíti ki a közalapítványi támogatást. A Pro Hungaris Kulturális Értékközvetítõ Alapítvány a határon túli magyarok könyvellátására specializálódott. További, remélhetõleg növekvõ támogatásra számíthatnak a határon túli magyar közösségek a civil szféra, az önkormányzatok és az egyházak részérõl. Nem jelentéktelen az az összeg, melyet - fõként a természeti katasztrófák kapcsán - magánszemélyek áldoznak e célra.

 

A költségvetési támogatás jelentõs része az Oktatási Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma révén jut el a határon túli magyarokhoz. Az odaítélés az érintettek bevonásával történik.

 

1999. november 27-én alakult meg a Magyar Ifjúsági Konferencia és egyidejûleg született az Ifjúsági és Sportminisztériumban döntés arról, hogy 2000-ben - a tárca költségvetésétõl függõen - 70 M Ft-ra tervezett alap áll rendelkezésre a határon túli ifjúsági programok finanszírozására.

 

Az erdélyi magánegyetem beruházásainak finanszírozására biztosított 2 Mrd Ft kezelését a HTMH-ban mûködõ iroda végzi.

 

Kisebbségi Vegyes Bizottságok

 

A bilaterális diplomáciai munkába fõként a vegyes bizottságok révén kapcsolódik be a HTMH. A Hivatal elnöke adja a magyar társelnököt a magyar-szlovén és a magyar-horvát kisebbségi vegyes bizottságok élére, illetve a magyar-román vegyes bizottság kisebbségi albizottságába.

 

A Magyar-Ukrán Vegyes Bizottságban, valamint a most alakult Magyar-Szlovák Vegyes Bizottságban a HTMH elnöke a magyar társelnök helyettesi tisztét tölti be. A Hivatal a Külügyminisztérium illetékes területi fõosztályával, valamint az érintett szaktárcákkal szorosan együttmûködve készíti elõ a vegyes bizottsági üléseket.

 

1999 folyamán horvát, román, szlovák, szlovén és ukrán relációban került sor kisebbségi vegyes bizottsági tárgyalásra. Az 1999-ben indult Magyar-Szlovák Kisebbségi Vegyes Bizottság mûködése hatékonynak mondható, hiszen az oktatási, kulturális valamint az újólag megalakult regionális vegyes bizottsági munkához is alapul szolgál. A vegyes bizottság által jóváhagyott ajánlásokat a felek kormányaik elé terjesztik, ami elõrelépést jelenthet az alapszerzõdésbe foglalt feladatok megvalósításában. Ugyanakkor a szlovák fél még mindig óvatos, ha kisebbségek ügyérõl van szó, amit az is bizonyít, hogy a szlovák kormányhatározat elsõsorban nem az ajánlás végrehajtásáról, hanem a végrehajtás elemzésérõl, tanulmányozásáról szól. A Magyar-Román Kisebbségi Vegyes Bizottsági munka a partner kooperációs készségének hiányosságai miatt nem az általunk kívánt hatékonysággal és egyelõre formális elemekre korlátozva folyik.